Składający deklarację są zobowiązani uiszczać opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi kwartalnie, do ostatniego dnia miesiąca kończącego kwartał, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy, przelewem na indywidualny rachunek bankowy, bądź w kasie urzędu, bez oczekiwania na wezwanie.
| I kwartał styczeń, luty, marzec | II kwartał kwiecień, maj, czerwiec | III kwartał lipiec, sierpień, wrzesień | IV kwartał październik, listopad, grudzień |
| do 31 marca | do 30 czerwca | do 30 września | do 31 grudnia |
Po upływie terminu płatności nieopłaconej opłaty wystawia się upomnienie.
W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wszczyna się postępowanie egzekucyjne.